مقایسه دستمزد سال ۹۶ با سایر کشور ها

هر مشمول قانون کار در سال ۹۶ ماهیانه  ۹۳۰ هزار تومان دریافت خواهد کرد که این مبلغ  ۲۸۵ دلار   حداقل دستمزد دریافت خواهد کرد که به ارزهای دیگر معادل ۲۶۷ یورو، ۲۳۵ پوند و ۱،۰۴۸  درهم خواهد بود. در حال حاضر دست کم ۷ میلیون کارگر در ایران حداقل بگیر هستند و نمایندگان کارگری می گویند حداقل دستمزدها بیشتر از ۱۰ روز اول هر ماه دوام نمی‌‌آورد.

به گزارش خبرنگار مهر، کارشناسان می گویند حداقل دستمزدها در ایران یکی از کمترین ارقام در بین کشورهای مختلف است و از این حیث مشمولان قانون کار با مسائل و مشکلات جدی در تامین معیشت خود روبرو هستند.

پایین بودن حداقل دستمزدها در ایران آنقدر جدی است که برخی نمایندگان کارگری اعلام کرده اند، حداقل بگیران دستمزد تنها ۱۰ روز اول ماه را می توانند سر کنند و برای مابقی روزها تا حقوق بعدی باید به فکر شغل دوم و یا راه های دیگر درآمدی باشند.

حداقل دستمزد تعیین شده برای سال جاری از سوی شورای عالی کار، ۹۳۰ هزار تومان است اما کارگران می گویند در بررسی ها به این نتیجه رسیده اند که حداقل دستمزد باید چیزی نزدیک به سه میلیون تومان باشد.

با وجود اینکه برخی مقامات دولتی و کارفرمایان معتقدند متوسط پرداختی آنها در سال جاری حدود یک و نیم میلیون تومان برای هر نیروی کار است، اما اهمیت موضوع حداقل دستمزد در ایران به این دلیل است که طبق آمارهای موجود حداقل ۲۵ درصد کل مشمولان قانون کار، حداقل بگیر هستند و ارقام دیگری غیر از مصوبه شورای عالی کار در پایان هر ماه را دریافت نمی کنند.

بنابراین تا زمانی که دست کم ۷ میلیون مشمول قانون کار در ایران به ازاء  کار در ماه تنها ۹۳۰ هزارتومان دریافت کنند، موضوع حداقل دستمزد به عنوان یکی از مهم ترین مباحث پیش روی کارفرمایان و کارگران باقی خواهد ماند.

مسئله حقوق های پایین کارگری در ایران باعث شد تا بیشتر کارگران برای تامین هزینه های زندگی خود در حاشیه شهرها ساکن شوند، برخی نیازهای زندگی مانند تفریحات و سرگرمی ها را برای خود و فرزندانشان حذف کنند تا بتواند به نیازهای ضروری خود از جمله اجاره، خوراک و پوشاک برسند.

همچنین مسئله حل نشده دستمزد نیروی کار در ایران و شکاف عمیق بین هزینه ها و درآمدها باعث شده تا بسیاری از کارگران علاوه بر شغل اصلی، به مشاغل دیگری نیز رو بیاورند. کارشناسان اقتصادی معتقدند یکی از دلایل گسترش مشاغل غیررسمی، دلالی و واسطه گری در ایران تامین نبودن افراد و عدم وجود توازن بین هزینه ها و درآمدهای خانوار است.

سامان جهانی کار پیش تر مقایسه ای را بین وضعیت دستمزد نیروی کار در برخی کشورها انجام داده بود که نشان می دهد با وجود پایین بودن دستمزدها در ایران، نیروی کار برخی کشورها ارقام دریافتی پایین تری از کارگران ایرانی دارند.

با این حال نباید از یاد برد که وضعیت هزینه ها نیز در کشورهای مختلف متفاوت بوده و در تعیین دستمزدها تاثیرگذار است؛ به عبارتی ممکن است پرداخت دستمزد کشوری نسبت به ایران کمتر باشد، اما هزینه زندگی در آنجا نیز به مراتب از ایران پایین تر باشد.

مقایسه وضعیت دستمزد در ایران نسبت به برخی از کشورهای دیگر نیز نشان می دهد که ایران در ردیف کشورهای با حداقل دستمزد پایین قرار دارد و در این زمینه نیروی کار برخی از کشورها ماهیانه تا چند برابر یک کارگر ایرانی حداقل دستمزد دریافت می کنند.

در حال حاضر، حداقل دستمزد ۶۰۸ هزار و ۹۰۰ تومانی هر کارگر ایرانی در ماه معادل ۱۹۴٫۵ دلار، ۱۴۴٫۶ یورو، ۱۱۶٫۲۰ پوند و ۷۱۳٫۸ درهم است. بررسی ها نشان می دهد که طی سال گذشته میلادی و امسال، هر کارگر عراقی ۳۰۰ دلار حداقل دستمزد دریافت می کند.

جدول میزان دستمزد سالانه بر حسب دلار در سال ۲۰۱۶  بر مبنای حقوق سال ۹۶ ایران

کشور    میانگین دستمزد سالانه بر حسب دلار امریکا ۲۰۱۶

لوکزامبورگ    ۱۰۱,۹۹۴
سویس    ۸۰,۶۰۳
نروژ    ۷۴,۵۹۸
قطر    ۶۸,۹۴۰
ایرلند    ۶۱,۲۰۶
ایاالت متحده     ۵۶,۰۸۴
سنگاپور     ۵۲,۸۸۸
دانمارک    ۵۲,۱۳۹
استرالیا    ۵۱,۱۸۱
ایسلند     ۵۰,۲۷۷
سوئد    ۵۰,۰۵۰
سن مارینو     ۴۹,۶۱۵
انگستان     ۴۳,۹۰۲
اتریش     ۴۳,۷۲۴
هلند     ۴۳,۶۰۳
کانادا     ۴۳,۴۱۳
فنلاند     ۴۲,۴۱۳
هنگ کنک     ۴۲,۲۹۵
آلمان     ۴۰,۹۵۲
بلژیک     ۴۰,۵۲۹
امارات     ۳۸,۶۵۰
فرانسه     ۳۷,۶۵۳
نیوزلند     ۳۷,۰۶۶
ژاپن    ۳۲,۴۷۹
برونی     ۳۰,۹۹۳
ایتالیا     ۲۹,۸۶۷
پرتوریکو     ۲۹,۶۲۰
کویت     ۲۷,۷۵۶
کره جنوبی    ۲۷,۲۲۲
ایران     ۳,۴۲۵

جدول میزان افزایش حقوق بر حسب ماه نسبت به سال قبل

کشور    میزان افزایش برای هر ماه نسبت به سال قبل بر حسب دلار ۲۰۱۶
سویس    $۷,۳۹۶
ایالات متحده    $۴,۸۹۳
لوکزامبورگ     $۵,۵۸۳
ایرلند     $۴,۳۷۹
هلند     $۴,۲۸۹
نروژ     $۵,۴۱۸
بلژیک     $۳,۹۶۳
دانمارک     $۵,۳۱۰
استرالیا    $۳,۷۶۱
انگلستان    $۴,۴۳۹
کانادا    $۴,۱۶۳
آلمان     $۳,۴۷۸
فنلاند     $۳,۷۸۱
فرانسه     $۳,۳۷۴
سوئد    $۳,۸۴۹
اسپانیا     $۲,۵۴۱
ایتالیا     $۲,۶۷۱
اسلونی    $۲,۰۵۲
یونان     $۱,۶۳۱
پرتغال    $۱,۵۱۳
لهستان     $۱,۰۲۱
چک    $۱,۰۶۵
اسلواکی    $۱,۱۳۸
مجارستان    $۸۸۸
بوسنی و هرزگویئن    $۷۳۱
لیتوانی    $۹۰۰
ارمنستان     $۳۸۶
بلاروس     $۴۲۲
بلغارستان    $۶۲۷
فیلیپین    $۳۷۹
ایران      $۳۷

در جداول بالا رتبه اول منتها از آخر را برای ایران شاهد هستیم و همچنین در جدول های بالا میزان تورم در نظر گرفته نشده است و طبق برررسی های سازمان جهانی غذا ، میزان سرانه حدالاقلی یک فرد برای تامین معیشت زندگی در ماه حدود ۶۰۰ هزار تومان می باشد  که برای هر فرد در روز  (شامل یک چهارم لیوان شیر ،تخم مرغ ،  ۱۲۵ گرم نان ، نصف یک پرتغال ،یک عدد گوجه ، یک عدد سیب زمینی متوسط ،  نصف یک پیاز ، یک عدد سیب درختی ،  ۵۰ گرم گوشت قرمز ،  ۵۰ گرم مرغ ، ۱۰۰ گرم برنج ،  ۱۰۰ گرم پنیر) می باشد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *